راه های درمان افسردگی چیست

راه های درمان افسردگی

تشخیص و درمان افسردگی | روانپزشک در غرب تهران | ندای درون : راه های درمان افسردگی،زمانی که فرد دچار تنهایی درونی می شود چنین می پندارد که دیگر کنترل افسردگی برای او امکان پذیر نخواهد بود.

اما در حقیقت شدید ترین نوع آن را هم می توان با استفاده از روش های نوین درمان نمود. این روش ها بسیار گسترده اند که مهمترین آنها درمان های روانشناختی و روانکاری، ایجاد تغییرات در سبک زندگی و حتی دارد درمانی هستند.

برای آنکه بتوان به صورت صحیح تشخیص داد که کدام روش مناسب درمان این بیماری است باید راه مقابله با ان را تشخیص داد. چرا که این امر در بین افراد مختلف بسته به شدت آن متفاوت می باشد. به عبارتی دیگر همانگونه که میزان افسردگی در بین افراد مختلف متفاوت است، پیروز شدن بر این بیماری هم نیازمند بهره گیری از روش های گوناگون است.

زمانی که این مشکل به کنترل کامل فرد در می آید به راحتی می تواند احساس شادی و لذت را در درون او به وجود بیاورد. بر همین اساس دانستن راه های شناخت، در اولویت این امر است که روانشناسان با تکیه بر آن بتوانند موارد درمانی را مطابق با نوع درگیری افسردگی درمان کنند.

افسردگی چگونه درمان میشود

تغییرات در سبک زندگی و راه های درمان افسردگی

یکی از ساده ترین راه های کنترل این بیماری تغییر در سبک زندگی افراد است که به عنوان اولین و قدرتمند ترین روش نیز از آن یاد می شود. امکان دارد فرد علاوه بر اینکه شیوه زندگی خود را تغییر می دهد، باز هم نشانه هایی از این بیماری در درون او وجود داشته باشد که در این صورت می توان از دیگر راه ها نیز کمک گرفت. به طور کلی تغییرات یاد شده حتی اگر نتوانند آن را کاملا از بین ببرد، قادر خواهد بود که از بازگشت آن جلوگیری کند.

یکی از این تغییر سبک ها که برابر تجارب پزشکی بسیار موثر می باشد، ورزش کردن است. ورزش کردن باعث می شود سلول های بدن به کار بیفتند و فعالیت آنها چند برابر شود. این امر به حدی جدی است که توانسته است مکانیسم عمل دارو درمانی را جبران کند و افراد دیگر به دارو ها نیازی پیدا نکنند. برای آنکه به معجزه ورزش کردن پی ببرید، باید روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی داشته باشید تا تفاوت تغییر در درون خود را مشاهده و مقایسه کنید.

دوری کردن از انزوا و حس تعامل قوی

یکی دیگر از روش های تغییر سبک دوری کردن از انزوا و حس تعامل قوی در بین اطرافیان است. انزوا و گوشه گیری در دراز مدت یکی از مهمترین عواملی است که به این بیماری می انجامد. لازم است برای جلوگیری از این پیشامد، به صورت مداوم با اطرافیان، خانواده و نزدیگان خود در ارتباط موثر باشید.

برای انجام امورات اجتماعی می توان در فعالیت های داوطلبانه شرکت نمود. البته در این مبحث خواب کافی و ساعاتی که افراد به استراحت می پردازد به همراه تغذیه مناسب و رعایت ساعات خورد و خوراک از دیگر مواردی هستند که در تغییرات مربوط به سبک زندگی دارای نقش اساسی می باشند.

البته در کنار همه این موارد باید استرس را نیز اضافه کرد. کاستن از میزان استرس در کاهش این بیماری تاثیرات چشمگیری دارد و به فرد کمک می کند تا در اجتماع خود واقعی را نشان داده و بتواند همگرایی و هم افزایی مناسبی داشته باشد.

روان درمانی و کنترل افسردگی

روان درمانی از دیگر روش های کنترل افسردگی است که در بسیاری از مواقع که روش های ساده تر کارساز نباشند از آن می توانند استفاده کنند. این نوع درمان شامل انواع مختلفی است که به طور معمول سه مورد از آنه در اولویت درمانی برای افراد قرار دارند. این موارد شامل درمان رفتاری شناختی، درمان روان پریشی و میان فردی هستند. در برخی از حالات هم می توان از ترکیب این سه روش برای بهبود حال بیماران استفاده نمود.

ویژگی این روش ها در پی بردن به چگونگی بکارگیری مهارت های فردی و دوری کردن از افکار منفی است. زمانی که شما توانستید برا این افکار غلبه کنید، خواهید توانست بیماری خود را نیز به کنترل خود در بیاورید. عدم تمرکز از نشانه های این بیماری است که با مشاوره های روان شناختی می توان به عقب برگشت و ریشه های آن را بررسی و راه هایی برای آن یافت.

رابطه درمان گروهی با کنترل بیماری

درمان گروهی یکی از روش های نوین برای کنترل افسردگی است. در این روش به جای تکیه بر ملاقات های فردی از طریق نشست های گروهی این کار را انجام می دهند. در این روش شما دارای هم گروه هایی هستید که به عناوین مختلف مشکلاتی مشابه آنچه که شما از آن رنج می برید را دارند.

به طور حتم شنیدن راز های زندگی آنان به بهتر شدن حال شما و راهکار های احتمالی که ارائه می شود در کنترل مشکل شما نیز موثر واقع خواهند شد. ازفایش فعالیت های اجتماعی و افزایش انگیزه از دیگر مزایای این روش هستند.

یافتن درمانگر برای راه درمان افسردگی

شاید بیشتر از آنچه که تشخیص نوع افسردگی برای فرد مهم باشد، نحوه درمان است که مورد توجه است. بر همین اساس در اولین اقدام باید برای کمک به کنترل آن یک درمانگر توانا برای خود بیابیم. این موضوع از نظر نوع درمان می تواند دارای اهمیت فوق العاده ای باشد، چراکه یافتن راهکارها و نوع درمان یکی از مهمترین اقداماتی است که توسط درمانگر انجام می شود.

آگاهی از بیماری و نوع مقابله با آن و نیز داشتن تجربه کافی بسیار حائز اهمیت است. برای آنکه بتوانید درمانگر خوبی را پیدا کنید می توانید از آشنایان و همکاران و یا حتی از سایت های معتبر که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند کمک بگیرید.

راه های درمان افسردگی توسط مشاور

درمان دارویی برای کنترل و درمان افسردگی

زمانی که روش های معمول در کنترل افسردگی نمی تواند جوابگوی بیماران باشد، بالاجبار باید به درمان از طریق دارو روی آورد. این روش اگر از کارآمد ترین روش ها نباشد، به طور حتم یکی از موثرترین ها به شمار می رود. داروها قادر خواهند بود که نشانه های آن را در بسیار پایینی نگه دارند ولی به هیچ عنوان بدون سایر روش ها نمی توانند بر آن غلبه کامل کنند.

یکی از معایب دارد درمانی عوارض جانبی است که در بسیاری حالات باعث می شود تا ماه ها و یا سالها فرد را درگیر خود بکند. برای مصرف این دارو ها باید از طریق مشاور و یا روانپزشک که در این زمینه تخصص کافی را دارند کمک بگیرید. توصیه می شود به هیچ عنوان خود درمانی نکنید. اگر به هر دلیل استفاده از دارو را در دستور کار داشتید، باید در کنار آن سایر روش ها از جمله تغییر در سبک زندگی کمک بگیرید.

مرکز مشاوره و روانشناسی ندای درون در زمینه بیماری های افسردگی یکی از کارآمدترین مراکزی است که در حال حاضر به ارائه خدمات روانشناسی و روانشناختی مشغول است.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

پیامدهای عزت نفس پایین

پیامدهای عزت نفس پایین پیامدهای عزت نفس پایین یک مشکل جدی است که نیاز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonارتباط با مرکز ندای درون